Právě je sob 20. dub 2019 4:53:24

Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 5 ] 
 FM rádio príjem, tipy a triky 
Autor Zpráva
Globální moderátor
Globální moderátor

Pre tých, ktorí chcú mať doma kvalitný príjem FM rádia, uvediem pár trikov, ktoré vo všeobecnosti zlepšia to najhlavnejšie v analógovom príjme - príjmové vlastnosti FM antény.
Čerpal som najmä zo skúseností rádioamatérov, ktorí ich majú s FM anténami najväčšie.
Rádioamatéry si svoje FM antény vyrábajú sami, ale pre domáce použitie pre príjem FM pásma sa výborne hodia aj tie, ktoré sú dostupné v obchodoch.
Po prevedení zopár úprav na ich konštrukcii a po úpravách v zapojení antény je možné dosiahnuť skvelého výsledku.

Úprava antény

Prvým krokom pri úprave antény je izolovanie prvkov nevodivým dielektrikom od nosného ráhna antény.
Pre tento účel sa výborne hodí montážna objímka pre tlakové hydraulické trubky:

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Týmto spôsobom úpravy prichytenia prvkov dosiahneme ich ideálne prispôsobenie v magnetickom poli a zlepšia sa príjmové vlastnosti.

Zapojenie antény

V anténnej krabičke je bežne dodávaný feritový alebo PCB symetrizačný člen 300/75 Ohm (4:1).
Avšak najideálnejšie je pripraviť si svoj vlastný symetrizačný člen pomocou koaxiálneho káblu - zapojením symetrizačnej takzvanej "polvlnnej" slučky na dipól:

Obrázek

Dĺžka "L" symetrizačnej slučky sa vyráta podľa vzťahu:

L=300/F/2 x fc

kde:
"L" je dĺžka slučky v metroch
"F" je frekvencia v MHz
"fc" je činiteľ skrátenia koaxiálneho káblu

Napr.: F=98 MHz - stredná frekvencia pásma
fc=0,84
Po výpočte: L=300/98/2 x 0,84 = 1,286 m

Pri zapojení zosilňovača priamo do anténnej krabičky - na dipól, nám odpadne starosť so symetrizačným členom, nakoľko vstup zosilňovača má 300 Ohmov a výstup 75 Ohmov.
Pri použití zosilňovača treba v prvom rade bdať na jeho nízke šumové číslo v pásme FM.
Pre zapojenie antény preferujem použitie PE (polyetylén) koaxiálneho káblu pre vonkajšie použitie.

Na začiatku koaxiálneho káblu od antény je vhodné použiť feritový odrušovač, ktorý napomáha k potlačeniu nežiadúcich rušení.
Použiť môžeme valcový prsteň (aj delený - jednoduchá montáž/demontáž) s rozmerom: D.vonk.: 14,2mm, d.vnut.: 7mm, Dĺžka: 28,5mm

Obrázek

Z použitého koaxiálneho káblu ďalej vytvoríme prúdový balun, ktorý zvýši indukčnosť kábla a zabráni prieniku plášťových prúdov na jeho povrchu.
Prúdový balun si pripravíme navinutím troch závitov koaxiálneho kábla na priemer cca 7,5 cm.
Pripravený koniec kábla pre zapojenie do antény potom vyzerá takto:

Obrázek

Ak chceme byť precízni, tak túto úpravu zakončenia koaxiálneho kábla aplikujeme aj pri vstupe do FM tunera.

Nabudúce popíšem praktický postup prípravy polvlnnej symetrizačnej slučky pomocou koaxiálneho kábla.

Vu+Ultimo4K & OpenATV 6.0
Vu+Zero & OpenATV 6.1

Gibertini OP 100SE+multifeed 13.0E+19.2E+23.5E
Stream from Octagon SF4008 & Open8eight
Gibertini OP 85LN+motor
Obrázek

pon 23. bře 2015 0:39:09
Profil Poslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy stránky
Globální moderátor
Globální moderátor

Nepríjemný brum (nie z rádia) v obývačke.

Po pár týždňoch užívania FM antény:

Obrázek

ISKRA FM-50 F

sa pri určitom smere a rýchlosti vetra, objavil nepríjemný hluk (brum) v obývačke, ale aj v spálni - proste všade v dome.
Z minulosti som si hneď spomenul na tento jav: spôsobovali ho 4 ks direktorov (najdlhšie prvky antény umiestnené za dipólom) na Yagi anténe pre kanál 6 v pásme VHF, ktoré sa rozkmitali, ako struna na basovej gitare a prenášali svoje chvenie po celom stožiari do stavebnej konštrukcie domu. Steny miestností potom pôsobili ako zosilňovač a reproduktor v jednom - vonku to nie je počuť!
Proste nepríjemný zvuk, ktorý nedokážete ignorovať, jednoducho, akoby povedala moja žena: lezie to do mozgu!!! :x
Na tej Yagine som to onoho času vyriešil pridaním dvoch spojovacích nosníkov medzi direktormi.
Ale ako na to v prípade hore uvedenej FM antény???
Rozmýšľal som o stabilizácii direktora, ale to by si vyžadovalo konštrukčné úpravy pridaním spevňovacieho nosníka. Avšak toto riešenie sa mi zdalo trochu ťažkopádne.
Napokon mi napadlo umiestniť na direktor tzv. "antirezonančný prvok".
Ide o to, aby sa zabránilo rezonancii (rozkmitaniu) spomínaného direktora.
Rozhodol som sa na direktor umiestniť umelohmotné objímky, ktoré som použil pri prerábke spomínanej FM antény na odizolovanie prvkov od ráhna.
Objímky na direktore som umiestnil ako je znázornené na obrázkoch nižšie.
Nuž, vyzerá, že pri anténach sa treba priučiť aj trochu aerodynamike. :)
Dúfam, že som to zvládol, lebo ten brum je fakt neznesiteľný. ;)

Přílohy:
DSC_0228.JPG
DSC_0228.JPG [ 161.86 KiB | Zobrazeno 6359 krát ]
DSC_0229.JPG
DSC_0229.JPG [ 196.38 KiB | Zobrazeno 6359 krát ]

Vu+Zero & OpenATV 6.1

Gibertini OP 85LN+motor
Obrázek
sob 04. dub 2015 21:28:45
Globální moderátor
Globální moderátor

##############################################################
#########
Zhotovenie polvlnnej symetrizačnej slučky pomocou koaxiálneho kábla #########
##############################################################

V tomto článku popíšem praktický postup, ako zhotoviť symetrizačnú slučku pomocou koaxiálneho kábla.

Symetrizačnú slučku som zhotovil pre FM rádio anténu, v ktorej bol pôvodne namontovaný symetrizačný člen na PCB:

Obrázek

Obrázek

Takýto symetrizačný člen je síce funkčný a dá sa použiť, ale na môj vkus je dosť "otvorený" - nakoľko slučka je tienená iba z jednej strany.
Najlepšia voľba pre symetrizačný člen je koaxiálny kábel.

Pri zhotovení a montáži slučky na dipól som postupoval nasledovne:

Pomocou nástroja pre montáž F-konektorov som oddelil 3 ks matiek z obyčajných závitových F-konektorov:

Obrázek

Z hliníkovej dosky hr. 6 mm, š: 20 mm, d: 50 mm som zhotovil nosník pre F-spojky:

Obrázek

Po zmontovaní:

Obrázek

V anténnej krabičke som vyvŕtal otvory pre slučku:

Obrázek

Dĺžka koaxiálneho kábla pre symetrizačnú slučku je podľa vzorca: L=300/F/2 x fc, v mojom prípade pri strednej frekvencii FM pásma 98 MHz a fc (činiteľ skrátenia) koaxiálneho kábla 0,84, L=1,286 m.
Pripravil som jeden koniec koaxiálneho kábla pre slučku:

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Potom som druhý koniec kábla prevliekol cez otvory v anténnej krabičke a nalisoval F-konektor. Stredný vodič koaxiálneho kábla na oboch koncoch slučky prechádza priebežne cez F-spojky:

Obrázek

Ak chceme byť precízni, tak aj stredový vodič napájacieho koaxiálneho káblu pripravíme priebežne cez F-spojku. V tomto prípade však bude pripojenie káblu napevno.
Ja som sa rozhodol pre variantu rozoberateľného pripojenia koaxiálneho káblu. Zo strednej F-spojky som vyviedol prepoj na slučku osve. Takto je možné napájací kábel kedykoľvek demontovať:

Obrázek

!!! Kvôli zamedzeniu korózie (meď/hliník) som medené vodiče slučky pocínoval !!!

Konce vodičov som potom pripravil pre pripojenie:

Obrázek

Nakoniec som pripojil dipól a napájací kábel:

Obrázek

Obrázek

Prípravou takejto symetrizačnej slučky výrazne zvýšime kvalitu príjmu v FM pásme. ;)

Vu+Zero & OpenATV 6.1

Gibertini OP 85LN+motor
Obrázek

stř 27. kvě 2015 11:49:58
Globální moderátor
Globální moderátor

FM Player do PC

V tomto príspevku som popisoval využitie USB tunera Noxon DAB Stick pre rádio príjem v pásme T-DAB+.
Tento tuner je však vhodný aj na príjem FM rádio vysielania.
Zo stránky ukwtv.de som stiahol software FM Player a príslušný driver, v mojom prípade Treiber1. Autorom softwaru je Andreas Gsinn a je dostupný bezplatne. FM Player poskytuje pre užívateľa všetky dostupné funkcie v rámci služieb FM vysielania, ako RDS, TP, TMC ... K dispozícii je aj ukazovateľ vstupného signálu.
Tento software pre príjem FM vysielania je užívateľsky jednoduchý a funguje spoľahlivo.

Obrázek

Vu+Zero & OpenATV 6.1

Gibertini OP 85LN+motor
Obrázek

stř 01. úno 2017 21:32:54
Globální moderátor
Globální moderátor

HDSDR

Jeden z ďalších softwarov, pomocou ktorého sa dá využiť Noxon DAB Stick, je HDSDR.
Autorom softwaru je Alberto di Bene a je dostupný bezplatne na hdsdr.de. Ide o rádioamatérsky software (žiadne stereo :( ), ktorý je možné používať vo viacerých frekvenčných pásmach a rôznych moduláciách.
Postup pre inštalovanie softwaru je tu: installing and using hdsdr
Ja osobne nie som rádioamatér, ale tento software ma okrem iného zaujal kvôli perfektnej vizualizácii spektra signálu. Zatiaľ sa ho učím používať, ale FM pásmo som už zvládol na úrovni poslucháča :).

Obrázek

Vu+Zero & OpenATV 6.1

Gibertini OP 85LN+motor
Obrázek

čtv 02. úno 2017 0:42:18
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 5 ]